Inne

Rekonstrukcja stożka rotatorów

Jednym z bardziej skomplikowanych zestawień mięśni w ciele człowieka, znajduje się w barku. By był on w pełni ruchomy potrzeba mieć sprawnych wiele mięśni. Jeśli jednak nie to potrzebna jest rekonstrukcja stożka rotatorów, by przywrócić pacjentowi pełną ruchomość.

Na czym polega rekonstrukcja stożka rotatorów?

Stożek rotatorów, można wyjaśnić najlepiej, jako zestaw mięśni w barku. W jego skład wchodzi mięsień podgrzebieniowy, nadgrzebieniowy, podłopatkowy oraz obły mniejszy. To właśnie od nich zależy sprawność i ruchomość ręki, jak i pleców. Uszkodzić można go na wiele sposobów, zazwyczaj wiąże się to jednak z kwestią pourazową, powypadkową lub chorobową. Uszkodzone mięśnia z tej okolicy wymagają zabiegu, jakim jest rekonstrukcja stożka rotatorów. Urazy kończą się zazwyczaj zerwaniem mięśni lub przerwaniem ich struktur. W konsekwencji idą za tym dalsze powikłania, jak ból czy niemożność poruszania się. Trudno sobie wyobrazić jednak codzienne funkcjonowanie z unieruchomionymi plecami i ręką. Dlatego po wykryciu tego urazu, lekarz kieruje na zabieg rekonstrukcji, który ma na celu naprawienie i uruchomienie tej części ciała. Więcej informacji o zabiegu na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/rekonstrukcja-stozka-rotatorow-stawu-ramiennego/. Zabieg również możecie wykonać w tej samej klinice.

Jak wygląda leczenie po rekonstrukcji stożka rotatorów?

Sam zabieg, jakim jest rekonstrukcja stożka rotatorów, jest wieloetapowy. Na początku należy usunąć uszkodzone lub martwe tkanki, które stały się takie podczas urazu. Jeśli nie można ich naprawić, logiczną konsekwencją jest ich usunięcie. Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie zdrowego mięśnia do jego przyczepu lub kości, za pomocą odpowiedniej tak zwanej kotwicy, która ma na stałe utwierdzić mięsień. Sam czas rekonwalescencji wiąże się niestety z czasowym unieruchomieniem barku w gipsie.