Inne

Dlaczego warto zdecydować się na silikonowanie w łazience?

W takich pomieszczeniach w domu jak łazienka i kuchnia występują warunki, które mogą sprzyjać rozwijaniu się grzybów czy pleśni. Wynika to z oddziaływania wody. Gdy dochodzi do wystąpienia wilgoci, wówczas jest to sprzyjające środowisko do rozwijania się drobnoustrojów. Jednak istnieją  różne sposoby na zabezpieczenie pomieszczenia przed takimi zagrożeniami. Jednym z nich jest silikonowanie. To proces realizowany w celu zabezpieczenia płytek.

Jak silikonować płytki?

Zrealizowanie nakładania silikonu nie jest wcale trudne. Natomiast do wykonania takich prac niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się. Trzeba wyposażyć się w takie produkty jak odpowiednią wersję silikonu w kartuszu, pistolet do nakładania preparatu, szpachelkę z profilem, taśmy malarskie, lakową benzynę, szmatkę, płyn do naczyń. Często chce się zrealizować również silikonowanie w łazience np. kabin prysznicowych. Wówczas konieczne jest wcześniejsze usunięcie istniejących już uszczelnień. Gdy chce się wykonać równocześnie nałożenie silikonu na płytki, kabinę prysznicową oraz inne elementy wyposażenia łazienek, warto postawić na silikon sanitarny. To produkt, który staje się elastyczny przy występowaniu wilgoci. Dodatkowo jest zarówno wodoodporny, jak i też trwały.

Jakie efekty przynosi silikonowanie?

Po wykonaniu nałożenia silikonu niezbędne jest dokładne sprawdzenie efektów. Problemem może być nierówne nałożenie preparatu, gdzie pojawiać się będą przerwy. Niezbędne jest z tego powodu wykonanie wyrównania nałożonego materiału, a także zastosowanie profilowania. Warto również uważać, aby nie nakładać nadmiernej ilości preparatu. To również problem związany z tym, że podlega on szybkiemu schnięciu. W ten sposób można sprawić, że trzeba będzie wykonać dodatkową pracę w postaci mechanicznego usuwania zaschniętego silikonu z płytek. Właściwe wykonanie nakładania materiału na płytki jest w stanie zapewnić dodatkowe zabezpieczenie fug. Pozwala to chronić je w takich pomieszczeniach, które cechują się wysoką oraz stałą wilgotnością powietrza. Pozwala to niemal w pełni ograniczyć rozwijanie się grzybów, pleśni.