Dziecko

Wspólnie spędzony czas buduje dobre relacje

Weekend, święta i wakacje to czas wolny od codziennych obowiązków szkolnych i zawodowych. Można spędzić go przed telewizorem, spacerując po parku i lesie, plażując lub wybrać się na rowerową wyprawę. Pomysłów na to, by się nie nudzić, jest wiele. Najcenniejsze są te, które pozwolą spędzić czas wolny z rodziną. Dadzą możliwość zacieśnienia więzi między rodzicami i dziećmi oraz poznać siebie nawzajem z innej strony.

Kraina Zabawy, Kraina Porządków, Kraina Sportu, Kraina Książek, Kraina Gier Planszowych – miejsc, do których można przenieść się razem z dzieckiem jest wiele. Wybierając je można opierać się na wspólnych zainteresowaniach lub potrzebach. Na rozwój dziecka pozytywnie wpłynie każda chwila spędzona z rodzicem. Pozwoli zacieśnić więzy, budować dobre relacje i nauczyć zasad życia z innymi ludźmi. Każda z tych umiejętności przydaje się w dorosłym życiu. Warto więc na ich rozwijanie wykorzystać każdą chwilę.

Czasem efektywnie spędzonym z dzieckiem mogą być np. przygotowania do wspólnych posiłków. Z powodzeniem można powierzyć mu wykonanie zadań odpowiednich dla jego wieku. Podobnie rzecz się ma ze sprzątaniem. Pod warunkiem, że nie będziemy wyręczać się dzieckiem, a potraktujemy je jako wsparcie. Odrobina wyobraźni pomoże przeobrazić codzienne rytuały w niecodzienną zabawę, która sprawi, że dziecko poczuje się współodpowiedzialne za wykonywanie poszczególnych czynności. Dla rodziców taka Kraina Zabawy w dom już teraz może okazać się dużym odciążeniem. W przyszłości ma szansę zaowocować dużym wsparciem ze strony pociechy.