Inne

Jakie jest działanie stresu na nasze zdrowie?

Każdy z nas odczuwa stres. Słowo stres oznacza napięcie, nacisk i pochodzi z fizyki. Do nauk o zdrowiu wprowadził je po raz pierwszy w 1926 roku H. Selye.

Psychiatra nazwał stres ‘nieswoistą reakcją organizmy na stawiane mu żądanie’. Selye podzielił wydzielił trzy etapy stresu:
• Reakcja alarmowa, czyli czas mobilizacji kiedy podnosi się ciśnienie krwi, wzrasta temperatura ciała,
• Etap adaptacji, to znaczy, że człowiek uodparnia się na stres, uczy się znosić czynniki stresujące, ale zaczyna gorzej radzić sobie z czynnikami dodatkowymi, które wcześniej nie były szkodliwe,
• Faza wyczerpania, a dokładniej moment, gdy czynniki stresujące działają intensywnie oraz utrzymują się przez długi czas.

Negatywne działanie stresu

Specjaliści z https://psychiatra-sochaczew.pl/ podkreslają, że długotrwały stres powoduje poważne ubytki zdrowotne, wręcz spustoszenie w naszym organizmie. Stres oznacza podwyższoną produkcję kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Gdy nasz organizm jest pod wpływem stresu, kieruje wszystkie swoje siły i zasoby na walkę ze stresem. Jednocześnie wszystkie funkcje, które nie są w tej walce potrzebne są wygaszane, bo energia potrzebna jest gdzie indziej. Wyłączany jest system immunologiczny, nieważny wtedy jest system rozrodczy. W efekcie osoba odczuwająca długotrwały stres nie może zajść w ciążę. Stres trzeba więc leczyć. Dobrym miejscem jest klinika psychiatryczna.

Pozytywne działanie stresu

Według psychologa Selye nie każdy stres jest destruktywny. W odpowiednich ilościach, stres może mobilizować człowieka do bardziej efektywnego działania. Taki typ stresu psychiatra nazywał eustresem. W tym wypadku system poznawczy człowieka reaguje pozytywnie na negatywny bodziec, dodając mu odwagi w trudnej sytuacji.