Inne

Czym kierować się przy wybieraniu kleju do kamienia?

Gdy zamierza się zrealizować konkretne prace wykończeniowe, niezbędne jest pozyskanie właściwych wyrobów. Do konkretnych materiałów budowlanych trzeba stosować jednakowo dopasowane narzędzia, ale również odpowiednie farby, kleje, lakiery. Wybranie odpowiedniej wersji takich produktów przełoży się na trwałość wykonanych prac. Jeśli do kamiennych elementów wnętrz wybierze się odpowiedni klej, wówczas efektownym wyglądem płytek czy dekoracji można cieszyć się znacznie dłużej.

Jakie właściwości powinien mieć klej do kamienia?

Zanim zacznie szukać się właściwego produktu z kategorii klejów do kamienia, trzeba zdać sobie sprawę, że jego znalezienie wcale nie będzie łatwe. Wynika to przede wszystkim z tego, że takie wyroby muszą spełniać szereg warunków. Z jednej strony muszą one być niemal idealnie dopasować do rodzaju wykorzystywanego przy pracach budowlanych kamienia. Z drugiej strony trzeba je dopasować do rodzaju podłoża. Poszukiwanie właściwego kleju nie ułatwia brak dużej ilości produktów uniwersalnych. Zatem poszukiwania trzeba zacząć od tego, że zdecydować można się na dwie kategorie klejów do materiałów kamiennych produkty dwuskładnikowe i wyroby proszkowe. Obie kategorie różnią się pod kątem tego, jak klej do kamienia może być przygotowany. Proszkowe wersje mogą być rozdrabniane w wodzie. Natomiast dwuskładnikowe składają się z tak zwanej bazy oraz utwardzacza. Oba składniki trzeba połączyć ze sobą oraz rozmieszać w wodzie.

Jak dopasować kleje do warunków aplikowania kamienia?

Gdy wybiera się materiały do klejenia kamienia, trzeba brać pod uwagę, że poszczególne rodzaje takich materiałów mają nieco inne właściwości. Nieco inne wyroby będzie się wybierało do granitu, a inne do kamienia naturalnego. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, czy klej do kamienia ma być stosowany wewnątrz budynków, czy też na zewnątrz. Oczywiście produkty do zastosowania w miejscach, gdzie działają różne warunki atmosferyczne, muszą mieć znacznie lepsze parametry użytkowe. Do popularnych rozwiązań zaliczają się kleje epoksydowe, które zawierają dodatek w postaci żywicy. Inne rodzaje klejów mają w swoim składzie takie substancje jak poliuretan czy poliester.